Podróż Bartolomeu Diaza wzdłuż wybrzeża Afryki; epoka odkryć geograficznych i kolonizacji europejskiej

blog 2024-11-29 0Browse 0
Podróż Bartolomeu Diaza wzdłuż wybrzeża Afryki; epoka odkryć geograficznych i kolonizacji europejskiej

XVI wiek był czasem wielkich przemian na mapie świata. Europieńska ciekawość globu, napędzana pragnieniem znalezienia nowych szlaków handlowych do Indii i bogactw Azji, skłoniła wielu śmiałków do wypraw w nieznane. W tym kontekście niezwykłą rolę odegrała podróż Bartolomeu Diaza, portugalskiego żeglarza, który w 1488 roku opłynął Przylądek Dobrej Nadziei, otwierając drogę do Indii Oceanu.

Przyczyna tej wyprawy była prosta: portugalscy kupcy pragnęli ominąć kontrolowane przez Arabów szlaki handlowe na Bliskim Wschodzie. Wysokie ceny przypraw i tkanin importowanych z Azji skłaniały ich do poszukiwania alternatywnych dróg. Korona portugalska zainwestowała w wyprawy morskie, mając nadzieję na zdobycie kontroli nad handlem z Indiami i Chinami.

Bartolomeu Diaz wyruszył z Lizbony 1487 roku z dwoma karawelami – “São Cristóvão” i “São Gabriel”. Podróż trwała prawie rok i była pełna trudności. Załoga musiała mierzyć się z gwałtownymi sztormami, brakiem słodkiej wody i chorobami. Diazowi udało się jednak dotrzeć do południowego krańca Afryki.

Przylądek Dobrej Nadziei nazwany tak został przez Diaza z powodu ukojenia pogody po długim okresie burzliwych mórz. Osiągnięcie tego celu było momentousowe. Portugalczycy mieli teraz dostęp do Indii Oceanu, co otwierało nowe możliwości handlowe i kolonialne.

Wpływ podróży Diaza na historię

Podróż Bartolomeu Diaza miała daleko idące konsekwencje:

  • **Otwarcie drogi do Indii:**Diaz otworzył drogę do Indii dla Europejczyków, co doprowadziło do powstania portugalskiego imperium kolonialnego w Azji.
Kraina Rok założenia kolonii portugalskiej Główne produkty eksportowane
Indie 1503 Przyprawy, tkaniny, kamienie szlachetne
Cejlon (Sri Lanka) 1505 Cynamon, przyprawy
Malezja 1511 Cynamon, goździki, orzechy muszkatołowe
  • Zwiększenie europejskiego wpływu na świecie: Podróż Diaza zainicjowała “epokę odkryć”, która doprowadziła do eksploracji i kolonizacji nowych lądów przez Europejczyków.
  • Wpływ na rozwój nauki i techniki: Potrzeba budowania lepszych statków i map morskich przyczyniła się do rozwoju nawigacji, astronomii i matematyki.

Pochodzenie nazwy “Przylądek Dobrej Nadziei”

Nazwa Przylądek Dobrej Nadziei nie jest przypadkowa. Diaz nadał mu tę nazwę z powodu ukojenia pogody po długim okresie burzliwych mórz, które napotkała jego flota podczas podróży wzdłuż wybrzeża Afryki.

Konsekwencje dla mieszkańców Afryki Południowej

Podróż Diaza nie przyniosła tylko korzyści dla Europejczyków. Miała ona również daleko idące konsekwencje dla rdzennych mieszkańców Afryki Południowej:

  • Wprowadzenie niewolnictwa: Z czasem handel niewolnikami stał się jednym z głównych źródeł bogactwa kolonii portugalskich w Afryce.
  • Konflikty z plemionami lokalnymi: Portugali, pragnąc kontrolować handlem i zasobami naturalnymi, często toczyli walki z rdzennymi plemionami.

Podsumowanie

Podróż Bartolomeu Diaza była wydarzeniem historycznym o ogromnym znaczeniu. Otworzyła ona drogę do Indii Oceanu dla Europejczyków, zapoczątkowała epokę odkryć i kolonizacji oraz wpłynęła na rozwój nauki i techniki. Jednak należy pamiętać o negatywnych skutkach tej wyprawy dla rdzennych mieszkańców Afryki Południowej, którzy zostali dotknięci niewolnictwem i konfliktami zbrojnym.

Diaz jest postacią kontrowersyjną - z jednej strony był pionierem, który otworzył nowe drogi do świata, a z drugiej strony jego ekspedycja zapoczątkowała proces kolonizacji Afryki, który przyniósł wiele cierpienia rdzennej ludności. Analizując historię podróży Diaza, warto zastanowić się nad złożonością skutków działań człowieka na świat i pamiętać o tragicznych konsekwencjach kolonializmu.

TAGS